Back to Top
| Form factor | Mini Tower |
| Type | Server |
| Number of 5.25" bays | 2 |
| Number of 3.5" bays | 4 |
| Supported motherboard form factors | Micro ATX |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 4 |
| Certification | Gold Level |
| Power supply included | |
| Power supply | 400 W |
| ATX power connector (20+4 pin) |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Rear fans installed | 1x 90 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 90 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 3.5,5.25 " |
| Number of hard drives supported | 6 |
| LED indicators | HDD, Network, Power, System |
| On/off button |
| Width | 184 mm (7.18 ") |
| Depth | 425 mm (16.58 ") |
| Height | 362 mm (14.12 ") |
| Weight | 7260 g (16.01 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Y | |
| Kensington |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.