Introducing North, the gaming PC reimagined. With natural materials and bespoke details, North brings style to your gaming setup. The case features fine-patterned mesh ventilation and an open front with real walnut or oak panels. Sleek brass or steel details and an integrated tab for easy access to the top of the case complement the design. Inside, North offers an intuitive interior layout and generous compatibility.
Enjoy a sophisticated case that integrates effortlessly into your living space. Enhance your gaming station with a real oak or walnut front, a faux leather tab, and sleek steel or brass details. The Type-C interface includes three front USB ports, including one USB 3.1 Gen 2 Type-C with fast charging support and speeds up to 10Gbps.
North is gaming ready with support for radiators up to 240mm in the top and 360mm in the front. There’s room for a GPU up to 355mm with front fans installed or up to 300mm with a front radiator. Seven bridgeless expansion slots allow for extensive customization and the case is designed for ATX/mATX/ITX motherboards.
Accessing the interior is easy - simply remove the side panels, unclip the front, and pop off the top panel using an integrated tab. Natural ventilation is achieved through an open front and a stylishly integrated mesh top panel. The mesh version of the case features a full mesh side panel in addition to the top.
North offers flexible storage options with two included combined 3.5"/2.5" drive mounts and two dedicated 2.5" drive mounts out of the box. Make the most of your building experience with an intuitive interior layout. Two Aspect 14 PWM fans come preinstalled with room to expand up to a total of four 140mm or six 120mm fans. The mesh version also ships with a fanhub and a fan bracket, providing an additional two fan positions.
North has reimagined the gaming PC by introducing natural materials and bespoke details to make gaming a stylish addition to your living space. The case features fine-patterned mesh ventilation and an open front with real walnut or oak panels. Sleek brass or steel details and an integrated tab for easy access to the top of the case complement the design. Inside, North offers an intuitive interior layout and generous compatibility.
| Type | PC |
| Material | Steel, Tempered glass |
| Number of 3.5" bays | 3 |
| Supported motherboard form factors | ATX, Micro ATX, Mini-ITX |
| Product colour | Black |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Side window | |
| Tempered glass panel(s) | |
| Anti-dust filter | |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 170 mm |
| Maximum graphics card length | 355 mm |
| Maximum PSU length | 255 mm |
| Power supply included | |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Front fans installed | 2x 140 mm |
| Maximum front fans | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Maximum top fans | 2 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Front radiator fan sizes supported | 60,120,140,200,240,280,360 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 120,140,180,240 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| Cable management | |
| On/off button |
| Width | 215 mm (8.39 ") |
| Depth | 447 mm (17.43 ") |
| Height | 469 mm (18.29 ") |
| Weight | 7700 g (16.98 lbs) |
| Manual | |
| Package width | 326 mm |
| Package depth | 565 mm |
| Package height | 553 mm |
| Package weight | 9300 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.