Back to Top
The Node 304 case can be used as a cool-running file server, a stylish and quiet home theater PC, or a powerful gaming system with minimalistic Scandinavian design and maximum functionality.
Unused mounting brackets can be removed to provide longer graphics cards, more airflow, or additional space for cable organization.
Additional key features are as follows:
| Type | PC |
| Number of 3.5" bays | 6 |
| Supported motherboard form factors | Mini-DTX, Mini-ITX |
| Product colour | Black |
| Side window | |
| Suitable for | Home/Office |
| Volume | 19.5 L |
| Anti-dust filter | |
| Number of expansion slots | 2 |
| Maximum CPU cooler height | 165 mm |
| Maximum graphics card length | 310 mm |
| Maximum PSU length | 160 mm |
| Power supply included | |
| Power supply location | Bottom |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Front fans installed | 2x 92 mm |
| Maximum front fans | 2 |
| Front fans diameters supported | 80,92 mm |
| Rear fans installed | 1x 140 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| LED indicators | Y |
| Width | 250 mm (9.75 ") |
| Depth | 374 mm (14.59 ") |
| Height | 210 mm (8.19 ") |
| Weight | 4900 g (10.8 lbs) |
| Manual | |
| User guide | |
| Package width | 285 mm |
| Package depth | 450 mm |
| Package height | 335 mm |
| Package weight | 6100 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.