Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Fiber optic connector | LC |
| Single-mode fiber (SMF) supported | |
| Wavelength | 1310 nm |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Width | 69.8 mm (2.72 ") |
| Depth | 121 mm (4.72 ") |
| Height | 30.5 mm (1.19 ") |
| Fiber optic | |
| LX |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.