Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| SFP transceiver type | TX |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Cable type | Copper |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Width | 12.7 mm (0.5 ") |
| Depth | 55.9 mm (2.18 ") |
| Height | 7.62 mm (0.3 ") |
| Weight | 68 g (0.15 lbs) |
| Package width | 69.9 mm |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 159 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.