Back to Top
| Device interface | Bluetooth |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 2000 DPI |
| Recommended usage | Universal |
| Button functions | Back, DPI switch, Down, Forward, Up |
| Bluetooth version | 3.0 |
| Wireless range | 9.1 m |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | |
| On/off switch |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AAA |
| Auto power off |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Width | 65 mm (2.54 ") |
| Depth | 105 mm (4.1 ") |
| Height | 38 mm (1.48 ") |
| Mouse weight | 70 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.