Back to Top
| Device interface | USB Type-A |
| Purpose | Medical |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Laser colour | Red |
| Scrolling directions | Vertical |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | China |
| Protection features | Waterproof |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Certification | FCC, CE |
| Cable length | 1.8 m |
| Buttons durability (million clicks) | 3 |
| Antimicrobial surface | |
| Works on any surface |
| Power source | Cable |
| Auto power off |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 2000, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Width | 64 mm (2.5 ") |
| Depth | 119 mm (4.64 ") |
| Height | 37 mm (1.44 ") |
| Quantity | 1 |
| Package width | 134.62 mm |
| Package depth | 76.2 mm |
| Package height | 184.15 mm |
| Package weight | 226.8 g |
| Package type | Blister |
| Weight | 83 g (0.18 lbs) |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.