Back to Top
| Device interface | USB |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll | |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Recommended usage | PC |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | Black |
| Illumination | |
| Surface coloration | Monotone |
| Ergonomic design | |
| Plug and Play |
| Power source | Cable |
| Windows operating systems supported | Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Y |
| Width | 63 mm (2.46 ") |
| Depth | 75 mm (2.93 ") |
| Height | 125 mm (4.88 ") |
| Mouse weight | 113 g |
| Quantity | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.