Back to Top
| Optical sensor resolution (W x H) | 640 x 480 pixels |
| Scanner type | 1D/2D |
| Linear (1D) barcodes supported | ITF-6, Code 11, Code 128, Code 25 (IR 2 of 5), Code 25 (non-IR 2 of 5), Code 39, Code 93, EAN-13, EAN-8, GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Omnidirectional, GS1 Databar Limited, ISBN, ISSN, ITF-14, MSI, Plessey, UPC-A, UPC-E |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Data Matrix, Micro QR Code, PDF417, QR Code |
| Sensor type | CMOS |
| Working distance | 300 mm |
| Wavelength | 650 nm |
| Motion tolerance (cm/s) | 12.7 |
| Tilt reading angle | -360 - 360 \u00b0 |
| Pitch reading angle | -45 - 45 \u00b0 |
| Yaw reading angle | -40 - 40 \u00b0 |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | USB |
| Cable length | 1.5 m |
| Type | Handheld bar code reader |
| Protection features | Shock resistant, Water resistant |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black, Yellow |
| Certification | FCC, CE |
| Buzzer |
| Power source type | USB |
| Input voltage | 3.3 V |
| Power consumption | 132 mA |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Width | 94 mm (3.67 ") |
| Depth | 68 mm (2.65 ") |
| Height | 172 mm (6.71 ") |
| Weight | 174 g (0.38 lbs) |
| Package width | 182.88 mm |
| Package depth | 114.3 mm |
| Package height | 266.7 mm |
| Package weight | 907.19 g |
| Compatible operating systems | Windows 10, Windows 2000, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP, Mac OS X |
| RoHS | |
| China |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.