Back to Top
| Scanner type | 1D |
| Sensor type | CCD / CMOS |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 32, Code 39, Code 93, EAN-13, EAN-8, Interleaved 2 of 5, MSI, Telepen, U.P.C. |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Not supported |
| Read rate (max) | 650 reads/s |
| Maximum scan width | 140 mm |
| Wavelength | 625 nm |
| Scanner resolution | 0.1 mm |
| Light levels (direct sunlight) | 100000 - 100000 lx |
| Connectivity technology | Wireless |
| Cable length | 1.5 m |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| Type | Handheld bar code reader |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate |
| Product colour | Beige |
| RoHS compliance | |
| Certification | WEEE, IEC 62471, NCC, TELEC, VCCI, BSMI |
| Internal memory | 2 MB |
| Power source type | Battery, DC |
| Battery technology | Lithium |
| Battery capacity | 350 mAh |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Number of reads per charge | 6000 |
| AC adapter output voltage | 3.7 V |
| Power consumption | 145 mA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 30 mm (1.17 ") |
| Depth | 72 mm (2.81 ") |
| Height | 20 mm (0.78 ") |
| Base weight | 30.2 g |
| Cables included | Mini-USB |
| Bluetooth |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.