Back to Top
| Optical sensor resolution (W x H) | 1280 x 800 pixels |
| Scanner type | 1D/2D |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Han Xin, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417 |
| Sensor type | LED |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, EAN-13, EAN-8, GS1 DataBar, Interleaved 2 of 5, MSI, Matrix 2 of 5, Plessey, UPC-A, UPC-E |
| Wavelength | 650 nm |
| Scanner resolution | 6.7 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | RS-232, USB |
| Type | Barcode module bar barcode readers |
| Product colour | Black, Blue |
| Certification | CE, FCC, BSMI |
| Power source type | RS-232, USB |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 105 mm (4.1 ") |
| Depth | 146 mm (5.69 ") |
| Height | 70 mm (2.73 ") |
| Weight | 345 g (0.76 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.