Back to Top
| Scanner type | 1D |
| Linear (1D) barcodes supported | GS1 DataBar |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Not supported |
| Sensor type | Linear |
| Read rate (max) | 400 reads/s |
| Tilt reading angle | 0 - 45 ° |
| Pitch reading angle | 0 - 65 ° |
| Yaw reading angle | 0 - 65 ° |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | Keyboard wedge, RS-232, USB |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Protection features | Electrostatic Discharge (ESD) protection |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black |
| Power source type | DC, USB |
| Input voltage | 5 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 166 mm (6.47 ") |
| Depth | 68 mm (2.65 ") |
| Height | 109 mm (4.25 ") |
| Weight | 163 g (0.36 lbs) |
| Cables included | USB Type-C |
| Y | |
| 15 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.