Back to Top
| Read rate (max) | 72 reads/s |
| Wavelength | 650 nm |
| Tilt reading angle | 0 - 52 \u00b0 |
| Pitch reading angle | 0 - 68 \u00b0 |
| Decoding standards | 1D, GS1 DataBar |
| Interface | USB |
| LED indicators | Power |
| Product colour | Black |
| Power consumption (standby) | 0.600 W |
| Power consumption | 165 mA |
| Power requirements | 5 VDC + 0.25 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Weight | 149 g (0.33 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 198 x 78 x 56 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.