Back to Top
| Scanner type | 1D |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Not supported |
| Sensor type | CCD |
| Read rate (max) | 270 reads/s |
| Connectivity technology | Wired |
| Interface | USB |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP40 |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance |
| Buzzer |
| Power consumption | 300 mA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 152 mm (5.93 ") |
| Depth | 153 mm (5.97 ") |
| Height | 68 mm (2.65 ") |
| Weight | 150 g (0.33 lbs) |
| Cables included | USB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.