Back to Top
| Scanner type | 1D |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Not supported |
| Sensor type | CCD |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 128, Code 32, Code 39, Code 93, EAN-13, EAN-8, JAN, MSI, U.P.C. |
| Read rate (max) | 200 reads/s |
| Maximum scan width | 300 mm |
| Wavelength | 630 nm |
| Connectivity technology | Wireless |
| Interface | Bluetooth + USB |
| PC connection | USB 2.0 |
| Cable length | 2 m |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 3.0 |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Protection features | Shock resistant, Water resistant |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black, Yellow |
| Certification | CE, FCC DOC, VCCI, BSMI |
| Buzzer |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of reads per charge | 25000 |
| Charging time | 2.5 h |
| Input voltage | 4.2 V |
| Power consumption | 140 mA |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Width | 178 mm (6.94 ") |
| Depth | 100 mm (3.9 ") |
| Height | 70 mm (2.73 ") |
| Weight | 260 g (0.57 lbs) |
| Package width | 254 mm |
| Package depth | 177.8 mm |
| Package height | 101.6 mm |
| Package weight | 907 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.