Back to Top
1.4kW Single-Phase Metered PDU, 120V Outlets (13 5-15R), 5-15P, 100-127V Input, 15ft Cord, 1U Rack-Mount
Enables visual current monitoring of PDU output current to prevent circuit overloads as additional equipment is added. Offers reliable rackmount multi-outlet power distribution from any protected UPS, generator or mains input power source. High quality design includes rugged all-metal housing and secure rackmount installation with included mounting accessories.
| PDU types | Metered |
| Rack capacity | 1U |
| Mounting | Horizontal |
| Material | Metal |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL60950-1/CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-03 |
| AC outlets quantity | 13 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Cable length | 4.57 m |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Nominal input voltage | 100-127 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 15 A |
| Nominal output voltage | 100-127 V |
| Dimensions (WxDxH) | 444.5 x 114.3 x 44.5 mm |
| Weight | 2040 g (4.5 lbs) |
| Weight (imperial) | 4.5 lbs |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.