Back to Top
| PDU types | Metered |
| Rack capacity | 1U |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL1363 CSA C22.2 |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA 5–20P |
| AC outlet types | NEMA 5–20R |
| Monitoring | Current |
| Display | LCD |
| Cable length | 4.57 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 20 A |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Power protection features | Overload |
| Weight (imperial) | 5 lbs |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 17.5 x 2.25 x 1.75 " |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
