Back to Top
| PDU types | Basic |
| Rack capacity | 0U |
| Mounting | Vertical |
| Material | Metal |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL60950-1 (USA) and CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-03 (Canada) |
| AC outlets quantity | 14 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Cable length | 4.57 m |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Nominal input voltage | 100-127 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 15 A |
| Nominal output voltage | 100-127 V |
| Dimensions (WxDxH) | 31.8 x 44.5 x 914.4 mm |
| Weight | 1500 g (3.31 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.