Back to Top
| Product colour | Black |
| Certification | cUL, CSA, GOST, METI Denan, UL 1363, UL |
| Input connection type | NEMA 5-15P |
| Output connections | (10) NEMA 5-15R |
| Cable length | 3.66 m |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Load capacity | 1800 VA |
| Maximum input current per phase | 15 A |
| Maximum total current draw per phase | 15 A |
| Dimensions (WxDxH) | 447 x 57 x 44 mm |
| Weight | 2500 g (5.51 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
