Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 12 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Networking standards | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Spanning tree protocol | |
| 10G support | |
| Link aggregation | |
| Flow control support |
| Switching capacity | 68 Gbit/s |
| Throughput | 45.1 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 2.28 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.46 µs |
| Jumbo frames support |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 4094 |
| Multicast support |
| DHCP features | DHCP server |
| Access Control List (ACL) | |
| SSH/SSL support | |
| IGMP snooping | |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| Routing protocols | OSPF, OSPFv2, OSPFv3, RIP-2, RIPng |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Form factor | 1U |
| Virtual stacking (units) | 8 |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Processor model | ARM Cortex-A72 |
| Power consumption (typical) | 170 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 139 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 442.47 mm (17.26 ") |
| Depth | 325.4 mm (12.69 ") |
| Height | 43.9 mm (1.71 ") |
| Weight | 5090 g (11.22 lbs) |
| AC | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
