Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Link aggregation | |
| Spanning tree protocol | |
| Flow control support | |
| 10G support | |
| Port mirroring |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Throughput | 130.9 Mpps |
| MAC address table | 32768 entries |
| Latency (1 Gbps) | 2.28 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.46 µs |
| VLAN support |
| Multicast support |
| Transmission distance (max) | 10 km |
| Authentication | MAC-based authentication, Web-based authentication |
| IGMP snooping | |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| Access Control List (ACL) |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Form factor | 1U |
| Physical stacking (units) | 8 |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Processor model | ARM Cortex-A72 |
| Internal memory | 8192 MB |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Flash memory | 16384 MB |
| Power source | AC |
| Power consumption (max) | 76 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 442 mm (17.24 ") |
| Depth | 327 mm (12.75 ") |
| Height | 43.9 mm (1.71 ") |
| Weight | 5100 g (11.24 lbs) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
