Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2+ |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Cloud-managed | |
| Web-based management |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Networking standards | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Link aggregation | |
| Flow control support | |
| Rate limiting | |
| Spanning tree protocol | |
| Auto-sensing | |
| 10G support | |
| Port mirroring |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Throughput | 131 Mpps |
| MAC address table | 16000 entries |
| Latency (10-100 Mbps) | 4.4 µs |
| Latency (1 Gbps) | 2.2 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.1 µs |
| Jumbo frames support |
| VLAN support |
| Multicast support |
| IPv4 FIB entries | 32 |
| IPv6 FIB entries | 32 |
| DHCP features | DHCP snooping |
| IGMP snooping | |
| Access Control List (ACL) | |
| Authentication type | RADIUS |
| SSH/SSL support | |
| Authentication | Port-based authentication |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Physical stacking (units) | 4 |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 600 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90 % |
| Width | 442.5 mm (17.26 ") |
| Depth | 402.8 mm (15.71 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 4900 g (10.8 lbs) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.