Back to Top
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor socket | LGA 1851 (Socket V1) |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of hard drives supported | 4 |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| Number of storage drives supported | 7 |
| RAID support |
| USB 2.0 connectors | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Front panel audio connector | |
| Front panel connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| Number of chassis fan connectors | 3 |
| Chassis intrusion connector | |
| 12V power connector | |
| Thunderbolt headers | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| S/PDIF out port | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| WiFi-AP antenna jack | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Supported processor sockets | LGA 1851 |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel B860 |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| PCI Express x4 (Gen 4.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 3 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 MB |
| Width | 244 mm (9.52 ") |
| Depth | 244 mm (9.52 ") |
| Package width | 275 mm |
| Package depth | 275 mm |
| Package height | 67.5 mm |
| Package weight | 1652 g |
| Antenna included | |
| Cables included | SATA |
| Screws included |
| 4.0 | |
| 2280 | |
| non-ECC | |
| 5.0 | |
| 2280 | |
| 4.0 | |
| 2280 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
