Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| PTZ modes | Digital PTZ |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Dynamic range | 120 dB |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Maximum resolution | 2560 x 1920 pixels |
| Total megapixels | 6 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265 |
| Supported graphics resolutions | 256 x 144,384 x 288,1920 x 1440,2560 x 1440,2560 x 1920 |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction,3D noise reduction |
| Noise reduction | |
| Video streaming | |
| Frame rate | 60 fps |
| Privacy masking |
| Sensor type (panoramic camera) | CMOS |
| Supported graphics resolutions (panoramic camera) | 384 x 288,2560 x 1440,2560 x 1920 |
| Lens viewing angle, horizontal | 182 u00b0 |
| Lens viewing angle, vertical | 182 u00b0 |
| Camera shutter speed | 1/33500 - 0.2 s |
| Progressive scan | |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/1.8 " |
| IP address filtering | |
| Security algorithms | EAP-TLS, MSCHAPv2, PEAP, TLS |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Built-in hard drive | |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 8192 MB |
| Night vision | |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, ICMPv4/ICMPv6, HTTP, HTTPSa , HTTP/2, TLSa , QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, mDNS (Bonjour), UPnP® , SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), DNS/DNSv6, DDNS, NTP, NTS, RTSP, RTP, SRTP/RTSPS, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, RTCP, DHCPv4/v6, SSH, LLDP, CDP, MQTT v3.1.1, Syslog, Link-Local address (ZeroConf), IEEE 802.1X (EAP-TLS), IEEE 802.1AR |
| Connectivity technology | Wired |
| Height | 70 mm (2.73 ") |
| Diameter | 149 mm |
| Weight | 860 g (1.9 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 5.7 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
