Back to Top
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | RJ-45 |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1x |
| 10G support |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Throughput | 11.9 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9216 |
| VLAN support |
| Fiber optic connector | SFP |
| Password protection | |
| Authentication type | RADIUS |
| Security algorithms | HTTPS, SNMP, SNMPv3 |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Certification | EN 55032, EN 55024, FCC, ICES-003, VCCI, RCM AS/NZS CISPR 32, EN 50121-4, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, EN 61000-6-3, EN 61000-6-4 IEC 62236-4, IEC/EN/UL 60950-1, IEC 60068-2-6, IEC 60068-2-27, 60068-2-31, NEMA TS-2-2003 |
| Power connector | DC-in jack |
| DC input voltage | 54-57 V |
| Surge protection |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 60 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 240 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 62 mm (2.42 ") |
| Depth | 130 mm (5.07 ") |
| Height | 135 mm (5.27 ") |
| Weight | 600 g (1.32 lbs) |
| Mounting brackets included | |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
