Back to Top
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 12 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | RJ-45 |
| Fiber ports quantity | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Link aggregation | |
| Spanning tree protocol | |
| 10G support |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Forwarding rate | 190 Mpps |
| MAC address table | 32000 entries |
| Latency (1 Gbps) | 1 µs |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 4000 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Access Control List (ACL) |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Flash memory | 64 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Power consumption (typical) | 235.9 W |
| Power consumption (max) | 237.4 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 12 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 185 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Heat dissipation | 102.982 BTU/h |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 260 mm (10.14 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 3560 g (7.85 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
