Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP+ modules quantity | 2 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| 10G support |
| Switching capacity | 124 Gbit/s |
| Forwarding rate | 92.25 Mpps |
| Rack mounting | |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Galvanized steel |
| LED indicators | Activity, Link, System |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power consumption (max) | 550 W |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| DC input voltage | 11.5 - 52 V |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 24 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 34.2 W |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 95 °C |
| Width | 442.4 mm (17.25 ") |
| Depth | 325 mm (12.68 ") |
| Height | 43.7 mm (1.7 ") |
| Weight | 5110 g (11.27 lbs) |
| Rack mount kit |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| 62 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.