Back to Top
| Suitable for rooms | Processor |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 120 mm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066, Socket AM4, Socket AM5 |
| Noise level (low speed) | 8.9 dB |
| Noise level (high speed) | 34 dB |
| Fan bearing technology | Rifle bearing |
| Pulse-width modulation (PWM) support | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Pump motor speed (max) | 5500 RPM |
| Pump motor speed | 5500 RPM |
| Fan connector | 4-pin |
| Fan speed (max) | 2500 RPM |
| Pump motor speed (min) | 4000 RPM |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 60000 h |
| LED connector type | 3-pin |
| Illumination LED | |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Radiator material | Aluminum |
| Base plate material | Copper |
| Cable length | 0.5 m |
| Pump connector | 4-pin |
| LED voltage | 5 V |
| Fan power consumption | 5.4 W |
| Pump voltage | 5 V |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.45 A |
| Radiator width | 120 mm |
| Radiator depth | 27 mm |
| Radiator height | 397 mm |
| Tube length | 400 mm |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Package width | 138 mm |
| Package depth | 461 mm |
| Package height | 206 mm |
| Package weight | 2600 g |
| Mounting kit | |
| Manual | |
| Hub included | |
| Thermal grease |
| Quantity per shipping carton | 4 pc(s) |
| Shipping carton width | 296 mm |
| Shipping carton length | 658 mm |
| Shipping carton height | 508 mm |
| Shipping carton weight | 11690 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.