Back to Top
| Type | Liquid u0441ooling kit |
| Fan diameter | 120 mm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM2, Socket AM2+, Socket AM3, Socket AM3+, Socket AM4, Socket AM5, Socket FM1, Socket FM2, Socket FM2+ |
| Rotational speed (min) | 650 RPM |
| Rotational speed (max) | 1750 RPM |
| Noise level (high speed) | 27.2 dB |
| Maximum airflow | 71.93 cfm |
| Maximum air pressure | 1.86 mmH2O |
| Pulse-width modulation (PWM) support | |
| Bearing type | Rifle bearing |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | |
| Illumination colour | Multi |
| Radiator material | Aluminum |
| Product colour | White |
| Pump connector | 3-pin |
| Rated voltage | 12 V |
| Rated current | 0.26 A |
| Safety current | 0.37 Ah |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| 160000 | |
| 119.6 | |
| 81 | |
| 27.2 | |
| 76 | |
| 12 | |
| 47 | |
| 3.96 | |
| 12 | |
| Processor | |
| 70000 | |
| 394 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
