Back to Top
| Suitable for rooms | Computer case |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter 2 | 120 mm |
| Fan 2 maximum airflow | 70.7 cfm |
| Pump noise level | 20 dB |
| Fan diameter | 120 mm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 70.7 cfm |
| Fan bearing technology | Loop Dynamic Bearing (LDB) |
| Pulse-width modulation (PWM) support | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Bearing type | Loop Dynamic Bearing (LDB) |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Pump motor speed | 3400 RPM |
| Fan connector | 3-pin + 4-pin |
| Pump's mean time to failure (MTTF) | 50000 h |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 30000 h |
| Illumination LED | |
| Illumination colour | Amber, Blue, Green, Red |
| Material | Aluminium, EPDM |
| Radiator material | Aluminum |
| Base plate material | Copper |
| Product colour | Black |
| Pump connector | 4-pin |
| Fan power consumption | 2.4 W |
| Pump power consumption | 3.84 W |
| Maximum current | 0.5 A |
| Fan voltage | 5 V |
| Fan current | 0.2 A |
| Rated current | 0.32 A |
| Width | 69.1 mm (2.69 ") |
| Radiator width | 277 mm |
| Radiator depth | 119.2 mm |
| Radiator height | 27 mm |
| Depth | 74 mm (2.89 ") |
| Height | 62.45 mm (2.44 ") |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Fan 2 dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
