Back to Top
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 135 mm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Noise level (low speed) | 11 dB |
| Noise level (high speed) | 25.8 dB |
| Pulse-width modulation (PWM) support | |
| Fins material | Aluminium |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of heat pipes | 7 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Fan thickness | 25 mm |
| Product colour | Black |
| Base plate material | Copper |
| Width | 136 mm (5.3 ") |
| Depth | 145 mm (5.66 ") |
| Height | 168 mm (6.55 ") |
| Weight | 1340 g (2.95 lbs) |
| Fan dimensions (W x D x H) | 135 x 135 x 25 mm |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 202 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 1780 g |
| Processor | |
| 2000 | |
| 12 | |
| 136 | |
| 135 x 135 x 25 | |
| 22800 | |
| 120 | |
| Y | |
| 1 | |
| 1500 | |
| CE, RoHS, TUV, Triman, UKCA, UL ECOLOGO, WEEE | |
| 168 | |
| 2000 | |
| 380 | |
| 300000 | |
| 135 | |
| 625 | |
| 12 | |
| 1500 | |
| Fluid Dynamic Bearing (FDB) | |
| 0.4 | |
| 467 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.