2-Port Dual Head DP Modular Secure KVM Switch PP4.0 W/ Remote
The Belkin Secure Modular KVM and KM Switch Series pack the latest in Common Criteria and NIAP Protection Profile version 4.0 requirements for isolation for peripheral switching devices in the smallest form factor available.
An included remote control and innovative mounting options allow administrators to craft operator stations to meet security requirements while decluttering the desk.
A suite of purpose-built cables provides universal video support, allowing any computer to be interfaced with any monitor on any channel of the KVM while accommodating most generations of video standards.
Optical data diodes and embedded peripheral emulation allow operators to safely share peripherals across multiple security enclaves without exposing potential vectors for attack.
These US-manufactured and TAA-compliant secure KVM and KM series are ideal for use in IT environments that demand rigorous cybersecurity provisions—including government, military, and healthcare applications.
Display security - Protected display interface prevents data leakage via the monitor; Digital audio via video connections;
Isolated port paths for video, audio, and peripherals prevent data leaks between computers;
Specifications Number of Computer Connections: 2;
Video Interface: DisplayPort;
Number of Monitor Outputs: 2;
AC Plug Style: Worldwide Interchangable Mains Connector;
Input Voltage (AC): 100-240;
Host Ports: 2;
Supported Audio Formats: Digital via Video Connection;
Console Ports: 1, Dual Monitors; Form Factor: Desktop or Remote Mount; Storage Temperature: -4 to 140F; Display Type: DisplayPort; Keyboard Input: 1; Keyboard/Mouse Connections: 2; Keyboard Type: USB; KVM Maximum Resolution Supported: 4K@30hz; KVM Ports: 2; Local Console Interfaces: 1, Dual Monitors; Monitors Supported: 2; Mouse Input: 1; Mouse Type: USB
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Number of computers controlled | 2 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | DisplayPort |
| USB connector type | USB Type-A |
| DC-in jack |
| Number of users | 1 user(s) |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Wired remote switch | |
| Cable length | 0.9 m |
| Maximum cable length | 1.8 m |
| LED indicators | Y |
| Certification | FCC Class A UL CE RoHS ICES RCM |
| Built-in display |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 2.5 A |
| External power adapter |
| Cables included | DisplayPort |
| Quick installation guide | |
| AC adapter included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
