Back to Top
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Video bandwidth | 30 Hz |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | HDMI |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB hub | |
| USB 2.0 Type-A hub ports quantity | 2 |
| Audio connections | |
| Headphone outputs | 8 |
| Number of microphone inputs | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack |
| Daisy chain | |
| Chipset | ASPEED - AST1520 |
| Maximum operating distance | 100 m |
| Audio channels | 7.1 |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Hot keys | |
| Mean time between failures (MTBF) | 60000 h |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, TAA, REACH |
| Built-in display | |
| On Screen Display (OSD) |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 0.6 A |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1.5 A |
| Compatible power plug types | AU, EU, JP, UK |
| Plug type | Type M |
| Power consumption (typical) | 18 W |
| External power adapter |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Width | 117 mm (4.56 ") |
| Depth | 130 mm (5.07 ") |
| Height | 28 mm (1.09 ") |
| Weight | 610 g (1.34 lbs) |
| Package width | 365 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 235 mm |
| Cables included | HDMI, LAN (RJ-45), Phone (RJ-11), USB |
| Rubber feet | |
| Quick installation guide |
| IP control | N |
| Steel |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
