Back to Top
| Maximum resolution | 1920 x 1440 pixels |
| Number of computers controlled | 8 |
| Keyboard port type | USB, PS/2 |
| Mouse port type | USB, PS/2 |
| Video port type | VGA |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 9 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| Audio connections | |
| DC-in jack |
| Scan interval | 3 s |
| Hot-Plug support | |
| Plug and Play | |
| Number of users | 1 user(s) |
| Maximum operating distance | 9.1 m |
| Rack mounting | |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Built-in display |
| AC input voltage | 115 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| External power adapter |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Width | 439 mm (17.12 ") |
| Depth | 178 mm (6.94 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 2200 g (4.85 lbs) |
| Package width | 355.6 mm |
| Package depth | 508 mm |
| Package height | 114.3 mm |
| Package weight | 3331 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.