Back to Top
| HD type | Full HD |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Number of computers controlled | 1 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | VGA |
| Console USB ports quantity | 1 |
| USB connector type | Mini-USB B |
| Audio connections |
| Plug and Play | |
| Daisy chain | |
| Number of users | 1 user(s) |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Cable length | 0.416 m |
| LED indicators | Y |
| Mean time between failures (MTBF) | 909000 h |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, TAA, UL |
| On Screen Display (OSD) |
| USB powered |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows Vista x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Width | 74 mm (2.89 ") |
| Depth | 115 mm (4.49 ") |
| Height | 15 mm (0.59 ") |
| Weight | 170 g (0.37 lbs) |
| Package width | 300 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 363 g |
| Cables included | USB |
| Software included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
