Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Type | Mobile printer |
| Print speed | 90 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 104 mm |
| Product colour | Black |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 128, Code 39, Code 93, EAN-13, EAN-8, U.P.C. |
| Maximum roll diameter | 57 mm |
| Supported paper width | 112 mm |
| Printing media thickness | 57 µm |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Standard interfaces | Serial, USB 2.0 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery recharge time | 4 h |
| Battery voltage | 7.4 V |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Width | 143 mm (5.58 ") |
| Depth | 138 mm (5.38 ") |
| Height | 66 mm (2.57 ") |
| Weight | 242 g (0.53 lbs) |
| Cables included | AC |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.