Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-T,1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Flow control support | |
| 10G support | |
| Auto MDI/MDI-X |
| Switching capacity | 12 Gbit/s |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9000 |
| Supported network protocols | CSMA/CD |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium, Steel |
| Wall mountable | |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Power |
| DIN rail mounting | |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Safety | EN60950-1 |
| Certification | CE, RoHS, FCC |
| Auto-negotiation | |
| Buffer size | 128 KB |
| Mean time between failures (MTBF) | 693764 h |
| Surge protection | |
| Surge protection voltage | 2 kV |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 120 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 105 mm (4.1 ") |
| Depth | 142 mm (5.54 ") |
| Height | 43 mm (1.68 ") |
| Weight | 701.4 g (1.55 lbs) |
| Package width | 211 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package weight | 900 g |
| Terminal block included | |
| Quick start guide |
| Master carton width | 355 mm |
| Master carton length | 345 mm |
| Master carton height | 225 mm |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
| Terminal block port |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
