Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3 |
| Quality of Service (QoS) support | |
| System event log | |
| ARP inspection | |
| Web-based management | |
| MIB support | RFC1212, RFC1213, RFC1215, RFC1493, RFC1157, RFC2573, RFC2575, RFC2576, RFC1442, RFC1901, RFC1902, RFC1903, RFC1904, RFC1905, FC1906, RFC1907, RFC1908, RFC2578, RFC3418, RFC271, RFC1757, RFC2819, RFC2021, RFC1398, RFC1643, RFC1650, RFC2358, RFC2665, RFC2674, RFC2618, RFC4022, RFC4113, RFC2389, RFC2620 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | |
| Cable types supported | Cat5, Cat5e |
| Head-of-line (HOL) blocking | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| DHCP client | |
| DHCP server | |
| Spanning tree protocol | |
| Broadcast storm control | |
| 10G support | |
| Flow control support | |
| Port mirroring | |
| Link aggregation |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Throughput | 14.88 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Store-and-forward | |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 10000 |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 4094 |
| Multicast support |
| Fiber ethernet cabling technology | 100BASE-FX,1000BASE-X |
| Fiber optic connector | SFP |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, EAP, MD5, PEAP, SNMP, SSH-2, SSL/TLS, TTLS |
| Loop protection | |
| IP-MAC-Port binding | |
| Access Control List (ACL) | |
| IGMP snooping | |
| Access Control List (ACL) rules | 768 |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Activity, Link, Power, Speed |
| Safety | CB, UL, BSMI, CCC |
| Certification | CE A, VCCI A, FCC A, BSMI, CCC |
| Maximum cable length | 100 m |
| Memory type | DDR3 |
| Firmware upgradeable | |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Internal memory | 128 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 1274005 h |
| Power consumption (max) | 152.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 130 W |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Heat dissipation | 519.51 BTU/h |
| Width | 330 mm (12.87 ") |
| Depth | 180 mm (7.02 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 1770 g (3.9 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
