Back to Top
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Cat6 |
| Chipset | Norelsys NS 5730, NS5731 |
| Maximum transfer distance | 140 m |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| HDCP | |
| LED indicators | Link, Power |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA),2560 x 1600 (WQXGA) |
| Material | Metal |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Remote (IR) input | 2 |
| Serial ports quantity | 2 |
| Remote (IR) output | 2 |
| DC-in jack |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| Operating voltage | 5 V |
| Output current | 2 A |
| External power adapter | |
| Plug type | Type M |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 55 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 111 mm (4.33 ") |
| Depth | 76 mm (2.96 ") |
| Height | 26 mm (1.01 ") |
| Weight | 271 g (0.6 lbs) |
| Package width | 248 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 95 mm |
| Package weight | 1424 g |
| AC adapter included | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Included power plug types | ANZ, EU, JP, NA, UK |
| Quick start guide | |
| Mounting brackets included |
| Master carton width | 520 mm |
| Master carton length | 420 mm |
| Master carton height | 280 mm |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
