Back to Top
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6 |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Audio system | Multichannel |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Supported video modes | 720p,1080p,2160p |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160,1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA),2560 x 1600 (WQXGA) |
| Material | Aluminium |
| LED indicators | Status |
| Daisy chain | |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| HDMI in | 1 |
| DC-in jack |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Operating voltage | 12 V |
| Input current | 0.5 A |
| Output current | 1.5 A |
| External power adapter | |
| Plug type | Type M |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Package dimensions (WxDxH) | 195 x 295 x 70 mm |
| Package weight | 1134 g |
| AC adapter included | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Manual | |
| Mounting brackets included | |
| Grounding wire | |
| Mounting kit |
| Audio support |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
