Back to Top
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| Power protection features | Over current, Overload |
| Product colour | White |
| LED indicators | Power |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Maximum output voltage | 9 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Output current | 3000 mA |
| Input current | 1 A |
| Maximum power | 20 W |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 25 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 39.5 mm (1.54 ") |
| Depth | 34.5 mm (1.35 ") |
| Height | 27.7 mm (1.08 ") |
| Weight | 40 g (0.09 lbs) |
| Package type | Box |
| REACH, RoHS, WEEE | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.