Back to Top
LOGITECH
G512 is a high performance RGB mechanical gaming keyboard that features advanced technologies in a modern and sleek design. G512 includes full spectrum ~16.8M color RGB per key lighting with LIGHTSYNC technology, choice of mechanical switches, and a USB passthrough. G512 is the perfect blend of performance,advanced technologies and features, and unparalleled build quality.
| Device interface | USB |
| Recommended usage | Gaming |
| Keyboard key switch | Mechanical key switch |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Pointing device | N |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Windows keys | |
| Multimedia keys | |
| Key travel distance | 4 mm |
| Keyboard keys operating life | 70 million characters |
| Numeric keypad | |
| Actuation force | 50 g |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Backlight | |
| Backlight type | RGB LED |
| Backlight colour | Red/Green/Blue |
| Surface coloration | Monotone |
| Anti-ghosting |
| Power source type | USB |
| Mouse included |
| Windows operating systems supported | Windows 7 |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Product type | Companion touch screen |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 445 x 132 x 35.5 mm |
| Keyboard weight | 1130 g |
| Package width | 42 mm |
| Package depth | 461 mm |
| Package height | 179 mm |
| Package weight | 1421.2 g |
| Master carton width | 178 mm |
| Master carton length | 471 mm |
| Master carton height | 194 mm |
| Master carton weight | 5870 g |
| Logitech GX Blue |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
