Back to Top
| Keyboard language | English |
| Keycaps material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Keyboard key switch technology | Cherry MX2A Red |
| Device interface | USB |
| Recommended usage | Gaming |
| Keyboard key switch | Mechanical key switch |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Connectivity technology | Wired |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | 65% |
| Pointing device | N |
| Keyboard number of keys | 67 |
| Adjustable keyboard height | |
| Wrist rest | |
| Numeric keypad | |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Rollover | N-key rollover |
| Product colour | Black |
| Backlight | |
| Backlight type | RGB LED |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Anti-ghosting |
| Plug and Play | |
| Cable length | 2 m |
| Detachable cable |
| Power source type | USB |
| Mouse included |
| Sustainability certificates | BSMI, CB, CE, China RoHS, Federal Communications Commission (FCC), KCC, RoHS, UKCA |
| Hot-swap |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 325 x 110 x 37 mm |
| Keyboard weight | 841 g |
| Manual | |
| Package width | 360 mm |
| Package depth | 171 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package weight | 1101 g |
| Master carton width | 374 mm |
| Master carton length | 240 mm |
| Master carton height | 195 mm |
| Master carton weight | 5950 g |
| Quantity per master carton | 5 pc(s) |
| BSMI, CB, CE, China RoHS, Federal Communications Commission (FCC), KCC, RoHS, UKCA |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.