Back to Top
| Device interface | USB |
| Recommended usage | Gaming |
| Keyboard key switch | Mechanical key switch |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard style | Straight |
| Pointing device | N |
| Windows keys | |
| Multimedia keys | |
| Key travel distance | 2 mm |
| Keyboard keys operating life | 20 million characters |
| Adjustable keyboard height | |
| Numeric keypad | |
| Actuation force | 50 g |
| Wrist rest | |
| Rollover | 24-key rollover |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium |
| Display type | OLED |
| Backlight | |
| Backlight type | RGB LED |
| Backlight colour | Multi |
| Surface coloration | Monotone |
| Anti-ghosting |
| Built-in display |
| Power source type | USB |
| Mouse included |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 442.8 x 139.2 x 40.5 mm |
| Keyboard weight | 925.3 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.