Back to Top
| Device interface | RF Wireless |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Customizable movement resolution | |
| Frequency band | 2.4 - 2.4835 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Form factor | Left-hand |
| Product colour | Black, Grey |
| Surface coloration | Monotone |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Ergonomic design |
| Power source | Batteries |
| Battery type | AAA |
| Number of batteries supported | 2 |
| Power consumption | 5 mA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Width | 72 mm (2.81 ") |
| Depth | 120 mm (4.68 ") |
| Height | 76 mm (2.96 ") |
| Receiver width | 19 mm |
| Receiver depth | 15 mm |
| Receiver height | 6 mm |
| Receiver included | |
| Batteries included | |
| User guide | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 220 g |
| Weight | 120 g (0.26 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.