The most advanced audio technology delivers the ultimate wireless sonic experience. Hear the most expansive, detailed, and immersive soundscapes ever.
Play on 2.4 GHz wireless for up to 12 hours per charge without lighting or 8 hours with default lighting. Keep playing while charging the battery via USB cable.
Alternatively, the 3.5 mm analog input gives you the freedom to play wired—on console, mobile or PC—without needing battery power. Logitech G G935 Headset Head-band Black gives you the best of both worlds with the option to game wirelessly or wired.
Upgraded Pro-G 50 mm drivers are constructed with a woven hybrid mesh that unlocks greater sonic detail, depth, and clarity at any volume. Now, with the increased diameter, Pro-G performs better than ever. Low frequency sounds—like booming explosions and rich soundtracks—are even more full and cinematic. High frequencies—voices, footsteps, shots fired—are incredibly clean and precisely recreated.
Experience incredible DTS Headphone:X 2.04DTS Headphone:X 2.0 that performs with greater precision than standard 7.1 channel surround sound. Accurate in-game spatial awareness allows you to clearly detect position and distance in a complete 3D soundscape. Hearing your surroundings clearly can be the difference between victory and defeat.
With Logitech G HUB gaming software you can personalize LIGHTSYNC RGB lighting, program G-keys with macros and in-game commands, and customize audio preferences with unique profiles for each game and app.
One headset for all your devices. Choose from PC, mobile and game consoles including Nintendo Switch, PlayStation 4 and Xbox One.
Mic+ 6 mm is a boom mic enhanced for amazingly clear and precise communications. The boom has an indicator LED so you know when your mic is muted. When not in use, the boom mic can be folded back into the headphones making it nearly invisible.
You’ll be extremely comfortable, even during the longest gaming sessions with deluxe leatherette padding in the ear cups and headband. G935 is fitted with large-diameter circumaural ear pads which fit completely around the ears, put no direct pressure on soft tissues and provide passive noise isolation. The ear cups are removable for cleaning.
Harness the power of Artificial Intelligence to deliver truly immersive sound experiences uniquely crafted for your ears. With Immerse, you hear the precise location of enemy footsteps and reload sounds; you have the advantage of hearing your enemies before they hear you. The Close Combat feature brings you right into the action as you feel bullets whiz by. Bring the power of Immerse to your Logitech G headset and turn your ears into lethal weapons.
<
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Gaming |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Backlight | |
| Backlight colour | Multi |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| 3.5 mm connector | |
| 2.5 mm connector | |
| USB connectivity | |
| Bluetooth | |
| RF connectivity | |
| Wireless range | 15 m |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 39 Ω |
| Headphone sensitivity | 93 dB |
| Driver unit | 50 mm |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone direction type | Unidirectional/Cardioid microphone |
| Microphone mute |
| Battery operated | |
| Battery life (max) | 12 h |
| Rechargeable battery |
| Width | 195 mm (7.61 ") |
| Depth | 87 mm (3.39 ") |
| Height | 188 mm (7.33 ") |
| Weight | 379 g (0.84 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
