Managed switches offer the best combination of features and price.
Small businesses must make every dollar count in order to stay competitive.
That involves getting the most out of your technology investments while also ensuring that staff have quick, dependable access to the business tools and information they require.
Every minute an employee waits for an unresponsive application, and every minute your network is unavailable, affects your bottom line.
The greater the number of people, applications, and network complexity in your company, the more critical it is to maintain a solid and reliable business network.
Unlike switches that claim to be stackable but require separate management and repair, the Cisco 350X Series can be stacked.
This allows you to configure, administer, and troubleshoot numerous physical switches as if they were a single device, making it easier to expand your network.
A real stack provides a unified data plane, unified control plane, and unified management plane. Because the stack of units functions as a single entity, you get flexibility, scalability, and ease of use.
The switches also safeguard your technological investment by providing a longer warranty, dedicated technical support, and the flexibility to upgrade equipment in the future. Overall, the Cisco 350X Series is an excellent technological basis for a developing company.
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Quality of Service (QoS) support | |
| ARP inspection | |
| Web-based management | |
| Reset button |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | None |
| Combo SFP ports quantity | 4 |
| SFP+ module slots quantity | 24 |
| Console port | RJ-45 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3an, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Head-of-line (HOL) blocking | |
| Flow control support | |
| Spanning tree protocol | |
| Port mirroring | |
| Link aggregation | |
| 10G support | |
| Cable length detection | |
| Rate limiting | |
| Broadcast storm control | |
| Virtual LAN features | Multicast VLAN, Port-based VLAN, Private VLAN, VLAN mapping, Voice VLAN |
| Switching capacity | 480 Gbit/s |
| Forwarding rate | 240 Mpps |
| MAC address table | 32000 entries |
| Number of queues | 8 |
| Static route | |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9000 |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 4094 |
| Multicast support |
| DHCP features | DHCP client, DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping |
| IP-MAC-Port binding | |
| SSH/SSL support | |
| Access Control List (ACL) |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) | |
| IPv4 & IPv6 features | Dual stack IPv4/IPv6, IPv4/IPv6 access-control list (ACL), IPv6 Telnet, IPv6 ping |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Certification | UL (UL 60950), CSA (CSA 22.2), CE, FCC Part 15 (CFR 47) Class A |
| Noise level | 53.2 dB |
| Packet buffer memory | 3 MB |
| Firmware upgradeable | |
| Flash memory | 256 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 343315 h |
| Power consumption (max) | 39 W |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Heat dissipation | 133.1 BTU/h |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 350 mm (13.65 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 4400 g (9.7 lbs) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
