Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3 |
| Quality of Service (QoS) support | |
| MIB support | Y |
| Installed SFP+ modules quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Compatible memory cards | SD |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | |
| 10G support |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Forwarding rate | 95.23 Mpps |
| MAC address table | 32000 entries |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9198 |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 4096 |
| Multicast support |
| Access Control List (ACL) | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| IGMP snooping |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Y |
| Memory type | DRAM |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| Internal memory | 4000 MB |
| Flash memory | 8000 MB |
| Fanless |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 115 - 230 V |
| Power supply included |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Width | 269 mm (10.49 ") |
| Depth | 244 mm (9.52 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 3180 g (7.01 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
