Back to Top
| Print technology | Thermal transfer |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Standard interfaces | Ethernet |
| Connectivity technology | Wired |
| Flash memory | 8 MB |
| Internal memory | 16 MB |
| Supported paper width (imperial) | 2.4 - 4.63 " |
| Maximum media length | 9.5 mm |
| Maximum media length (imperial) | 0.375 - 322 " |
| Maximum roll diameter | 203 mm |
| Media thickness (imperial) | 0.01 " |
| Built-in barcodes | Code 39, Code 93, EAN128, PDF417, Postnet, QR Code |
| Certification | UL, FCC Class A, CCC, CE, CiSPR22/CB, CEC |
| Power consumption (typical) | 150 W |
| Power requirements | 100 - 240 VAC, 50 - 60 Hz |
| Weight | 2767 g (6.1 lbs) |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Dimensions (WxDxH) | 175 x 255 x 181 mm |
| Weight (imperial) | 6.1 lbs |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.