Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum print height | 1016 mm |
| Maximum printing width | 56 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Internal memory | 2 MB |
| Flash memory | 4 MB |
| Maximum roll diameter | 119 mm |
| Supported paper width | 25 - 61 mm |
| Supported paper width (imperial) | 1 - 2.4 " |
| Number of styles | 7 |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, EAN128, EAN13, EAN8, MaxiCode, PDF417, POSTNET |
| Ribbon width | 61 mm |
| Ribbon length | 80 m |
| Image formats supported | BMP, PCX |
| Product colour | Black, Grey, White |
| Width | 119 mm (4.64 ") |
| Depth | 238 mm (9.28 ") |
| Height | 155 mm (6.05 ") |
| Weight | 1410 g (3.11 lbs) |
| Operating relative humidity (H-H) | 25 - 85 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -4 - 122 °F |
| Operating temperature (T-T) | 41 - 104 °F |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Standard input trays | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.